Bizi takip edin:
 
 

SÜNNET SARAYI

Sünnet ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Sünnet mutlaka doğar doğmaz yapılmalıdır 

YANLIŞ. Sünnet ne kadar basit görünse de cerrahi bir işlemdir. Nadir de olsa sünnetle ilgili komplikasyonlar görülebilir ve yenidoğan çağında bu komplikasyonlarla baş etmek çok daha zor ve risklidir. Hayati olmayan bir cerrahi işlemi uygulamak için en azından bebeğin bir süre gözlenmesi, başta gözden kaçabilecek bir sağlık probleminin olmadığının teyit edilmesi ve özellikle kilosu başta düşükse normal kiloya gelmesi beklenmelidir. Tüm bunlar sağlandıktan sonra bebeğiniz güvenle sünnet edilebilir.
Ayrıca yenidoğan sünnetlerinde, özellikle deneyimi olmayan kişilerin yaptığı sünnetler sonrasında estetik sorunlar, fazla kalan derinin yapışması ve penisin gömülmesi gibi komplikasyonlar daha sık ortaya çıkmaktadır.
 
Doğar doğmaz sünnet olmayan çocuklar için mutlaka genel anestezi gerekir 
YANLIŞ. Bazı özel durumlar haricinde (uygunsuz yaşta mecburen sünnet, eşlik eden anatomik bozukluk, kişisel tercihler, çocuğun diğer özel durumları vb.) sünnet işlemi rahatlıkla lokal anestezi altında uygulanabilir.
Bir yaş altındaki bebekler için ek bir hazırlığa ihtiyaç yoktur. 1-6 yaş arası zaten mecburi olmadıkça sünnetin (ve diğer tüm genital ameliyatların) önerilmediği dönemdir. Altı yaşından büyük çocuklar ise bu konuda deneyimi olan kişiler/merkezler tarafından, uygun bir hazırlıkla herhangi bir olumsuzluk veya travma yaşanmadan lokal anestezi ile sünnet edilebilir.
 
Lokal anestezi ile sünnette
  • ·         Öncesinde ve sonrasında açlık veya susuzluk gerekmez
  • ·         Çocuk sünneti bittiği anda kendi kıyafetini giyip normal hayatına devam eder
  • ·         Çocuk ailesinden ayrılıp yabancı bir ortama alınmanın endişesini yaşamaz
  • ·         Genel anestezinin potansiyel komplikasyonları ve işlem sonrası rahatsızlıkları görülmez
  • ·         Çocuk kendisini ameliyat olmuş bir hasta gibi değil, özel gününde el üstünde tutulan bir birey gibi hisseder
 
Sünnet mutlaka ameliyathanede yapılmalıdır 
YANLIŞ. Sünnet ülkemizde sadece tıbbi gereklilik halinde değil, dini ve geleneksel nedenlerle her erkek çocuğa uygulanan bir işlemdir. Tüm sünnetlerin genel anestezi altında, ameliyathanede yapılması gerekli olmadığı gibi, ülke şartları düşünüldüğünde pratik olarak da mümkün değildir.
Sünnet işlemi cerrahi bir işlemdir ve işlem yapılırken mutlaka asepsi-antisepsi kurallarına uyulmalıdır. Birçok cerrahi işlem gibi sünnet de bu prensiplere uyularak ameliyathane dışında yapılabilir. Aslında bazı minör cerrahi işlemlerin ameliyathane dışında, aseptik oda adı verilen özel alanlarda yapılması daha da uygundur, zira özellikle her türlü hastanın ve hastalığın tedavi edildiği hastaneler ve bu hastanelerin ameliyathaneleri normalde toplumda ve çevrede bulunması beklenmeyen bakterileri ve virüsleri barındırır. “Hastane kaynaklı enfeksiyonlar” adı verilen ciddi enfeksiyonlarla başa çıkmak için her hastanenin hastane enfeksiyonları komitesi bulunmaktadır.
Sünnet işlemi sağlıkla ilgili önlemlerin ve yasaklamaların en üst düzeyde olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde “in-office procedure”, yani muayenehanede yapılabilecek işlemler sınıfındadır.
 
Okul çağına gelmiş bir çocuk için sünnet işlemi ciddi bir travmadır 
YANLIŞ. Uygun bir psikolojik hazırlıkla ve deneyimli kişiler tarafından yapıldığı taktirde sünnet günü çocuğunuz için unutulması veya atlatılması gereken değil, kendisini en özel hissettiği ve her zaman iyi şekilde hatırlayacağı günlerden birisi olacaktır. 
 
Sünnette LASER kullanılmaktadır 
YANLIŞ. LASER teknolojisi birçok tıbbi işlem ve ameliyatta kullanılıyor olsa da sünnette kullanımı hem teknik hem de maliyet açısından uygun değildir.
 
Termokoter ile sünnet zararlıdır 
YANLIŞ. Günümüzde birçok doktor sünnet için termokoter cihazını tercih etmektedir. Termokoter vücuda hiçbir şekilde elektrik akımı iletmeden, adı üstünde ısı prensibiyle çalışan bir cihazdır. Cihazın ilettiği ısı sadece işlem bölgesinde etkili olur ve yayılım göstermez. Kesim esnasında koagülasyon yaptığı için gereksiz küçük kanamaları engeller ve işlem süresini kısaltır.
Bunun yanında neredeyse tüm açık ameliyatlarda kullanılan elektrokoter cihazı birçok nedenden dolayı sünnet işlemi için kesinlikle uygun değildir. Tamamen farklı prensiplerle çalışan bu iki cihaz isim benzerliği nedeniyle sıklıkla karıştırılmakta ve bu durum aileleri tedirgin etmektedir.
 
Dikişsiz sünnet daha iyidir 
YANLIŞ. Gerek dikişli gerekse dikişsiz sünnette amaç sünnet derisinin kesilerek alınmasıdır ve yöntemler arasında fayda açısından fark yoktur. Sünnette konulan dikişler eriyebilir materyalden yapılmıştır ve alınması gerekmez. Ancak plastik sünnet aletiyle yapılan dikişsiz sünnetlerde sünnetten 2-3 gün sonra peniste bırakılan plastik parçanın alınması çocukta geçici bir acı veya korku yaratabilir.
 

English Arabic French German Italian Portuguese Russian Spanish

© Copyright - KEMAL ÖZKAN 2012 - Tüm hakları saklıdır. - web tasarım